V Češči vasi pri Novem mestu so se jeseni leta 1995 znotraj nekdanjega vojaškega kompleksa v Bršljinu pričela gradbena dela za potrebe izvedbe mladinskega svetovnega prvenstva. V enem letu je bil tako zgrajen eden redkih velodromov v Evropi tistega časa, ki ga je delegacija Mednarodne kolesarske zveze (Union Cycliste Internationale – UCI) uvrstila v najelitnejši razred A.
Svečano odprtje novomeškega velodroma je potekalo 10. avgusta 1996, istočasno s pričetkom omenjenega prvenstva, na katerem je sodelovalo 52 držav. Nabito polne tribune v času prvenstva, izvrstna kolesarska steza odprtega tipa s spremljajočimi objekti brez tehničnih pomanjkljivosti in odlična organizacija so novomeško prestolnico uvrstile ob bok ostalim gostiteljicam dirkalnega kolesarskega sveta.
Dolžina 250 metrov, naklon na krivinah 44 stopinj
Eden izmed dveh slovenskih velodromom – drugi stoji v Kranju, vendar ima drugačne karakteristike – je bil zgrajen v skladu z vsemi veljavnimi in priznanimi modernimi standardi. Tehnične značilnosti objekta pri Novem mestu so naslednje:
• kolesarska steza odprtega tipa,
• dolžina 250 m, širina 7,70 m,
• naklon steze na krivinah 44 stopinj,
• naklon steze na ravnih odsekih 12 stopinj,
• konstrukcija sestavljena iz skoraj 400 žebljanih nosilcev,
• dolžina daljše osi 114 m, dolžina krajše osi 50 m,
• višina steze na najvišjem delu 6,80 m,
• višina steze na najnižjem delu 3,30 m,
• kapaciteta stalne tribune za 450 gledalcev.
Na velodrom prihajali tudi najboljši Italijani
Na kolesarskem športnem centru velodrom Novo mesto so vrsto let svojo formo izboljševali številni kolesarji. Vse do leta 2004 so na njem kolesarili najboljši kolesarji Apeninskega polotoka, ki so imeli na velodromu idealne pogoje za trening. Športni objekt kasneje zaradi dotrajanosti nekaj časa ni bil v uporabi, vendar si na Dolenjskem že nekaj let prizadevajo v nadgradnjo velodroma v večnamensko športno dvorano, ki bo nudila idealne pogoje za kolesarje tudi v zimskih mesecih.
Hvastija: »Objekt je preizkušeno hiter, žal neizkoriščen.«
Martin Hvastija, nekdanji odlični kolesar, športni direktor pri Kolesarski zvezi Slovenije ter izjemen poznavalec kolesarskega sveta o novomeškem velodromu pravi: »Predvsem v zimskem obdobju sameva. Poleti se na njem organizira nekaj treningov s kolesarji, predvsem iz ekipe Adrie Mobil, ki so tukaj doma. Ostali ga uporabljajo redko, tudi dirke za državno prvenstvo mlajših kategorij ne organiziramo na tem velodromu, ker je za mlade tekmovalce pretežak za uporabo. Lahko rečemo, da je trenutno bolj ali manj neizkoriščen, zato smo veseli pobude sponzorskega partnerja zveze, da ga z dogodkom 1. junija na nek način skupaj “oživimo”. Objekt je sicer lep, narejen po vseh standardih, tudi preizkušeno zelo hiter in dejansko bi se na njem dalo narediti marsikaj več. Če pa bi bil pokrit, bi tudi pozimi dobil uporabno vrednost.« Hvastija poudarja, da se po pisti lahko še vedno dosegajo velike hitrosti. Več o tem, kako hiter je velodrom v Novem mestu v kratkem videu spodaj.
Video napovednik dogodka si lahko ogledate TUKAJ.