Februarja letos je moška kolesarska reprezentanca dobila novega selektorja. Gorazda Štanglja je zamenjal Andrej Hauptman, edini Slovenec z medaljo s svetovnega članskega prvenstva. Na svetovnem prvenstvu leta 2001 v Lizboni je bil tretji. Tokrat bo Vršič, namesto s “specialko”, poskusil osvojiti z legendarnim kolesom pony o čemer je spregovoril tudi v pogovoru. Pa tudi o mističnem Vršiču, ki ga zelo spoštuje, čeprav je v vožnji na klanec v svoji karieri »večkrat trpel kot užival«.
Andrej Hauptman, selektor članske cestne kolesarske reprezentance
Andrej, selektorsko mesto v članski reprezentanci ste prevzeli v obdobju, ko so številni kolesarji, ki so zdaj tudi pod vašim okriljem, v izjemni formi, Jan Polanc je pred kratkim zmagal etapo na Giru d’Italia, Primož Roglič je med najboljšimi v vožnji na čas, Luka Mezgec je izjemen sprinter … Kakšen je vaš pogled na to generacijo?
Res je, za nami je sanjski prvi del sezone. Fantje v svojih klubih igrajo pomembne vloge in komaj čakam prihajajoče dirke. Trenutno imamo v Sloveniji zares izjemno generacijo, zato se še posebej veselim prihodnjih reprezentančnih akcij.
Za zdaj ste še vedno edini nosilec medalje s članskega SP v cestnem kolesarstvu. Kako se spomnite tega prvenstva in svojega velikega uspeha?
Svetovno prvenstvo v Lizboni 2001 je bilo zame izjemno, je pa res, da se takrat uspeha sploh nisem zares zavedal. Ko si tekmovalec, imaš pogled vedno usmerjen le naprej … In si želiš še več…
Si morda lahko obetamo kakšno novo medaljo na velikih tekmovanjih?
Medalja na velikem tekmovanju so sanje vsakega vrhunskega športnika. Fante poznam, vem, kakšni so njihovi cilji, in da so tega sposobni. Na svetovnem prvenstvu si celotna svetovna elita želi medaljo, a na voljo so le trije odtenki. Verjamem, da je ob dobrem delu ta cilj dosegljiv.
V svoji aktivni karieri ste se zagotovo večkrat povzpeli na Vršič. Kaj v kolesarskem svetu pomeni Vršič?
Za slovenske kolesarje je Vršič kraljevski vzpon. Lep, dolg, težak vzpon, in še tlakovan na serpentinah. Dobro je poznan tudi tujim kolesarjem. Vedno se nanj z veseljem povzpnem, čeprav moram priznati, da sem v vožnji v klanec v svoji karieri večkrat trpel kot užival.
Kdaj ste se nanj prvič povzpeli? In kakšen je vaš najboljši čas?
Na Vršič sem se prvič povzpel leta 1993, svojega najboljšega časa pa se žal ne spomnim.
Zagotovo pa se spominjate kakšne posebne izkušnje v povezavi z Vršičem …
Ja, drži. Na dirki Po Sloveniji leta 1998 nas je trasa v eni od etap vodila iz Nove Gorice do Ljubljane ravno čez Vršič. Jaz sem se že v Kobaridu slabo počutil in tako že pri lažjem vzponu proti Bovcu zaostal za glavnino. Lahko si samo predstavljate mojo kalvarijo čez Vršič. Vzpona nikakor ni hotelo biti konec.Verjetno tudi zaradi tega moje veliko spoštovanje do Vršiča …
Partner Kolesarske zveze Slovenije, Frutabela, tokrat sodeluje tudi pri malo drugačnem kolesarskem dogodku – Red Bull Goni Pony. Tekmovanja s kolesi Pony iz Kranjske gore na vrh Vršiča se boste letos udeležili tudi sami. To bo verjetno tudi za vas posebna izkušnja … Se že veselite izziva?
Vsakega dogodka, ki je povezan s promocijo športa, se vedno veselim. Rekreacijo pa sam dojemam le kot športno druženje. Od konca tekmovalne kariere me časi in mesta ne zanimajo več.
Drugi član Frutabela ekipe
Ker pa imamo dva ponyja, ki sta namenjena uporabi, smo drugega člana/članico iskali prek nagradne igre na Facebook profilu Sadna Frutabela. In smo jo našli. To je Iva Jurov, ki je bila izžrebana med številnimi prijavljenimi, ki so izrazili veliko željo po udeležbi.
Pa ponyja? Oba kolesa sta v zadnji fazi obdelave in popravila. Da bosta pripravljena za soboto in napor, ki ju čaka.